سایلاگ

وبلاگ علی کریمی، داشتم فکر می‌کردم که ...

 
روشی برای افزایش سرعت اینترنت روی لپ‌تاپ
دوشنبه ٢٧ دی ۱۳٩٥
 

وقتی وب سایتی را در مرورگر خود باز می‌گشایم علاوه بر محتویات آن شاید ده‌ها پلاگین و سایت دیگر که Third Party نامیده می شوند و ما اصلاً مطلع نیستیم بارگذاری ‌می‌شوند مثلاً وقتی آدرس Forbes.com را وارد کرده و Enter می‌زنیم حدود 18 افزونه دیگر از مرورگر ما درخواست اطلاعات می‌کنند:

این کار علاوه بر مشکل امنیت و حریم شخصی (که دغدغه ایرانی‌ها نیست) سرعت مرورگر را کاهش داده و پهنای باند را تلف می‌کند.

Disconnect افزونه‌ای برای کروم و فایرفاکس است که از بازگذاری سایت‌های مزاحم و مخرب و ارسال اطلاعات به tracker‌ها جلوگیری می‌کند. این افزونه از طرف Popular Science به عنوان یکی از 100 نوآوری برتر سال انتخاب شده.

این شرکت ادعا دارد تا 27 درصد سرعت بازگشایی صفحات را بیشتر می‌کند (برای سایت‌های ایرانی در حدود 5 درصد است چون خیلی از tracker استفاده نمی‌کنند) البته یک تحقیق علمی (+) هم در این زمینه انجام شده و صرفاً شعار تبلیغاتی نیست.

پس از نصب آن با تصویر زیر روبرو می‌شوید:

با کلیک روی Visualize page‌ می‌توانید شمایلی از وب‌سایت‌هایی که اطلاعات شما را جمع‌اوری می‌کنند ببینید.


افزونه‌ مشابهی با نام ghostery وجود دارد که عملکرد یکسانی دارد ولی به عنوان نقطه ضعف ممکن است محتویات سایت به طور کامل بارگذاری نشود. مثلا یک ویدیو که مشروط به پخش شدن آگهی است با نصب این افزونه‌ها از کار بیفتد. به همین خاطر به طور کلی با نصب نرم افزارهای ad blocker و anti-tracker همیشه این احتمال دارد که بعضی component های سایت بارگذاری نشوند ولی با آزمایشی که در مقاله نیویورک تایمز (+) بین نرم‌افزارهای مختلف انجام شده Disconnect کمترین مشکل را داشته است.


 
کلمات کلیدی: نکات کوچک، chrome extension
 
 
لینک‌های منتخب ترجیحاً با محتوی سبز
یکشنبه ٢٦ دی ۱۳٩٥
 

بعضی مواقع حین وبگردی به مطالب و لینک‌هایی برمی‌خورم که برایم جالب است. آن‌ها را بوکمارت می‌کنم که بعداً هم دسترسی داشته باشم. فکر کردم اگر هر چند وقت یکبار تعدادی از آنها را با توضیح خودم در اینجا ذکر کتم دسترسی آن برای خودم راحتتر شده و بخشی از بوکمارکم خلوت‌تر شود. شاید هم برای خوانندگان اینجا مفید باشد. امیدوارم. فقط سعی می‌کنم مطالبی که به آنها لینک می‌دهم محتوی سبز باشند یعنی ماه ها بعد هم قابل خواندن و استفاده کردن باشند. 

1- حمید محمودزاده از فعالان حوزه بازاریابی محتوا در وبلاگ بسیار آموزنده‌ای که در حوزه CRM دارد مطلبی با عنوان "دیدگاه ایده آلیسم یا نگرش پازلیسم، کدام انتخاب شماست ؟" نوشته. با ادبیات متمم می‌توان متن او را مثالی از میکرواکشن و راه های مقابله با کمال طلبی دانست. مخصوصاً این جملات خیلی جذاب بود:

"به جای اینکه یک روز جمعه خالی برای تمیز کردن کل خانه پیدا کنی، این لیوان را از روی میز بردار"

"به جای اینکه به یک برنامه دراز مدت ورزشی فکر کنی، روزی چند دقیقه پیاده روی کن"

2- همیشه می‌گم اگر تو ایران یک کار قوی و بسیار خوب دیدید شک نکنید از یک نمونه خارجی کپی شده. از مدل های کسب و کار گرفته تا تبلیغات تلویزیونی. به خودمون فشار نیاریم که چقدر تو ایران آدم خلاق و با ذوق وجود داره ولی دیده نمی‌شن و هدر می‌رن. احتمالاً طرف از جایی آن ایده را خریده یا به عرض معذرت دزیده. یکی از لینک‌هایی که دیدم در مورد کپی برداری آگهی‌های تبلیغاتی که در سایت دنیای تبلیغات با عنوان "پرونده ای مفصل و جذاب درباره آگهی های کپی شده یا زیادی شبیه ایرانی" منتشر شده خیلی خوب مثال‌ها را آورده که مایه تاسفه بیشتر.

3- سخنران محترم در این کلیپ 1 دقیقه‌ای در مورد سفیدی چشم در زبان بدن توضیح می دن. فقط سوال من اینکه که واقعاً تو یک مذاکره یا گفتگو می‌تونیم آنقدر دقیق باشیم که ببینیم که چشم طرف کدام نوع سفیدی را داره؟ مگر ظرفیت تحلیلی ذهن ما چقدر است؟ یا اگر طرف مقابلمان مرحوم کیارستمی بود که همیشه عینک می‌زدند چکار می کردیم؟لبخند این زبان بدن هم مکافاتی شده. 

 


 
کلمات کلیدی: لینک‌های منتخب
 
 
من با خود تو مشکل دارم
یکشنبه ٢٦ دی ۱۳٩٥
 

بعضی موقع‌ها وقتی با "گفته‌ی" کسی مخالفت می‌کنیم

وقتی از "نوشته‌ی" کسی انتقاد می‌کنیم

وقتی "ایده" کسی را رد می‌کنیم

شاید با خود آن سخن و گفته مشکلی نداشته باشیم

ما با خود او مشکل داریم

پس وقتی نمی‌توانیم این خشم و کینه و حسد را مستقیماً نشان دهیم 

سعی می‌کنیم غیر مستقیم با انتقاد از گفته‌ها و نوشته‌ها او عقده‌های خود را خالی کنیم.

به همین خاطر شاید بهتر باشد خیلی از نقدها و مخالفت‌ها را جدی نگیریم. 


 
کلمات کلیدی: انتقاد
 
 
مدل ژاپنی در زندگی ایرانی
جمعه ٢٤ دی ۱۳٩٥
 

قبلاً در اداره وقتی آبدارچی‌ به سر میزم می‌رسید همیشه چند ثانیه با سینی سنگین منتظر بود تا من جایی در گوشه شلوغ آن پیدا کنم تا چای را قرار دهد. به او می‌گفتم کاش یک "جاچایی" بود تا بدون اینکه کاغذها و پرونده‌ها روی آن‌را گرفته باشد تو سریع استکانت را بگذاری و بروی.

در ذهن من سوالی ایجاد شده بود که اگر همین چند ثانیه‌ها جمع شوند چقدر وقت و انرژی سازمان هدر می‌رود؟ او هر روز 4 بار به 50 نفر چای می‌داد. اگر حساب کنیم هر روز نیم ساعت برای پیدا کردن یک جای خالی روی میز همکاران وقتش تلف می‌شد. غیر از خستگی هر ماه، 14 ساعت و در سال، 168 ساعت وقت اضافی به سازمان تحمیل می‌شد. یعنی چند ثانیه معطل شدن آبدارچی 21 روز کاری هزینه اضافی به سازمان می افزود یعنی به اندازه حقوق یک ماه. در زندگی شخصی هم که پول مطرح نیست از این نوع مثال‌ها وجود دارد. از بین رفتن زمان و انرژی برای بیهوده جستجو کردن.

مثلاً من معمولا 20 با 30 درصد مواقع آشپزی می‌کنم ولی همیشه این مشکل را  دارم که زمانی که غذا در حال پختن است و نیاز به یک ادویه یا ابزار یا ظرف دارم آنرا پیدا نمی‌کنم و شده که به خاطر دم دست نبودن چیزی غذایم سوخته یا بی‌مزه شده. هر روز هم این مادرِ ما این ابزار و ادوات را جای جدیدی قرار می‌دهد. واقعاً یکی از لذت‌های زندگی این است چشم بسته دستمان را دراز کنیم و وسیله که می‌خواهیم را برداریم. 

یکبار در متمم می‌خواندم که یکی از عادت‌های کوچک این است که برای فلش مموری خود، جا فلشی درست کنیم تا هنگام پیدا کردن آن اذیت نشویم. یک شب وقتی در تاریکی دنبال هنذزفری‌ام بودم تا به فیلمی نگاه کنم سریع آنرا پیدا کردم خیلی خوشحال شدم. علت این بود که بنا بر توصیه متمم یک پلاستیک بی‌ارزش را به دیوار چسبانده بودم و سیم هندزفری‌ام را از آن آویخته بودم.

قبلاٌ مشکلی که داشتم این بود که وسایلم با هم قاطی می‌شد یعنی خودکارها و سیم موبایل و کارت بانکی همه یک جا ریخته شده بود و وقتی دنبال یکی از آنها بودم مجبور بودم کل کمد را بیرون بریزم به همین خاطر فایل پلاستیکی را چهار بخش کردم که در تصویر می‌بینید. این کار باعث شد سریعتر آنها را پیدا کنم.

من وقتی در دانشگاه رشته مهندسی صنایع می‌خواندم با مفهومی آشنا شدم به نام 5s یا پنج سین. روشی بود که ژاپنی ها ارائه داده بودند و کارخانه تویوتا آن را به کار بسته بود. یکی از اصول آن این است که هر ابزار و وسیله ای باید جای مشخصی داشته باشد یعنی جای این انبردست باید مشخص باشد. جای آن فرغون باید مشخص باشد. من در اینترنت جستجو کردم (و با عرض پوزش بخاطر رعایت نکردن کپی رایت) این تصاویر متعلق به کارخانه‌ها و محیط‌های کار خارجی را پیدا کردم. شاید برای ما ایرانی‌ها عجیب به نظر برسد و فکر کنیم مگر انسان روبات است که از او بخواهی هر چیزی را از جایش جابجا می‌کند دقیقاً سرجایش بگذارد ولی نمی‌دانم شاید یکی از علت های پیشرفت ژاپنی‌ها این باشد. آنها خیلی به نظم حساس هستند. یادم می‌آید کسی تعریف می کرد که 20 سال پیش در ژاپن کار می‌کرد روزی بعد از نهار "چند دقیقه" دیر به سرکار رفت می‌گفت تا آستانه اخراج رفتم و از من تعهد گرفتند که دیگر تکرار نشود.

جای ابزار و سطل و لوازم نظافت مشخص است.

 

جای لیفتراک مشخص شده

 

جای ظرف مشخص است.

 

جای لوازم تمیزکاری مشخض است.

 

در یک آزمایشگاه جای وسایل کار مشخص شده

در اتاق کار جای لوازم تحریر، ماژیک و سطل زباله مشخص شده.

نوشته مرتبط: تغییرات کوچک، نتایج بزرگ از وبلاگ علی.


 
کلمات کلیدی: عادات کوچک، 5s
 
 
بخش تاریک تصمیم‌گیری، گزینه‌هایی که دیگران نمی‌بینند
جمعه ٢٤ دی ۱۳٩٥
 

سوال: چرا دیگران نمی‌توانند بجای ما تصمیم بگیرند؟ و کلاً چرا پیشنهادات دیگران ارزشی ندارد؟

هر وقت مادر، پدر، دوست یا همکاری با انسان هم‌صحبت می‌شوند و به حرف‌های ما در مورد تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای آینده گوش می‌دهد بلافاصله گزینه‌هایی را از آستین خود بیرون آورده و به ما پیشنهاد می‌دهد. مثلاً ادامه تحصیل بده، یک مغازه باز کن، فلان جا مهاجرت کن، این تصمیم را بگیر، آن تصمیم را بگیر، گزینه فلان را انتخاب کن، گزینه بهمان را انتخاب کن.

ولی هیچ وقت فکر نمی‌کنند که دنیای هر کسی متفاوت است. آنچیزی که من از دنیا و گزینه‌های پیش روی آن می‌بینیم متفاوت از پدر یا دوست من است. اصلاً گزینه هایی در ذهن من است که دیگران آنرا ندیده و نشنیده و نفهمیده‌اند. به این خاطر همیشه توصیه می‌شود به نظر دیگران اهمیت ندهید. چون آنها از تمام گزینه های شما آگاه نیستند و بهترین کسی که می‌تواند بهترین گزینه را انتخاب کند خود ما هستیم.


 
کلمات کلیدی: تصمیم‌گیری
 
← صفحه بعد صفحه قبل →